Hipsterskie wnętrze – nietypowe materiały w aranżacji domu

Dom urządzony ze smakiem i pomysłem? Współczesny rynek daje mnóstwo możliwości w zakresie nietuzinkowych i oryginalnych aranżacji wnętrz. Bardzo ważny w tym kontekście jest dobór odpowiednich materiałów wykończeniowych – to one właśnie nadają wnętrzom stosowny ton i podkreślają ich indywidualny charakter.

Projekt na dobry początek

Decydując się na zerwanie ze standardami w obszarze wykończenia domu, należy w pierwszej kolejności skonsultować się w tej kwestii z fachowcami. Warto poznać ich zdanie na ten temat, poza tym nie da się ukryć, że przyda się także profesjonalny projekt, który zawsze jest podstawą realizacji udanego przedsięwzięcia. Pracownia architektoniczna ConcreAte zajmuje się opracowaniem projektów, które przewidują użycie materiałów niestandardowych w wykończeniu wnętrz. Poniżej projektant ConcraAte prezentuje kilka przykładowych rozwiązań, które świetnie sprawdzają się w roli materiałów wykończeniowych.

 

Beton architektoniczny

Najważniejsze zalety betonu architektonicznego to:

  • trwałość,
  • możliwość rysowania kształtów na jego powierzchni,
  • wysokie walory estetyczne.

Jest to materiał często kojarzący się z chłodem, ale tak naprawdę niejedno ma oblicze. Doskonale sprawdza się we wnętrzach urządzonych zarówno w chłodnej, jak i ciepłej tonacji. Stanowi m. in. doskonałą alternatywę dla glazury w łazience czy tradycyjnego blatu kuchennego, można go z powodzeniem zastosować jako obudowę kominka czy wanny. Na ścianach z kolei pozwala stworzyć nietypowe formy.

 

Kamień

Kamień to materiał, który:

  • jest odporny na różnego rodzaju uszkodzenia,
  • w miarę upływu czasu nie traci na estetyce,
  • jest inwestycją na bardzo długie lata.

W kuchni oraz w łazience kamieniem można zastąpić płytki ceramiczne. Każda taka kompozycja będzie jedyna w swoim rodzaju i unikalna. Kamieniem można obłożyć też ściany w innych pomieszczeniach, uzyskując przykuwające wzrok rezultaty. Z kamienia można stworzyć np. wspaniałą ścianę kominkową. Ciekawe efekty daje kamień polerowany – jego powierzchnia pięknie odbija światło.

 

Pleksa, blacha i szkło

Pleksa, blacha i szkło to materiały przywodzące na myśl głównie obiekty użyteczności publicznej. Obecnie jednak śmiało wkraczają do aranżacji prywatnych domów i mieszkań. Najlepiej stosować je nie na całych powierzchniach, a na ich fragmentach – zabieg ten minimalizuje uczucie chłodu często towarzyszące aranżacjom, w których te materiały zostały zastosowane. Nadają się one m. in. do pomieszczeń, w których panuje podwyższona wilgoć. Dostępne są w rozmaitych wariantach, np. blacha miedziana to dobra propozycja dla osób, którym marzy się kuchnia w stylu rustykalnym. Pleksi, blachę i szkło można łączyć z innymi materiałami.