Tendencja do minimalizacji mieszkań

Jeszcze przed kryzysem gospodarczym, w latach 2006-2008 Polacy kupowali duże mieszkania, które spełniały potrzeby mieszkaniowe kilkuosobowej rodziny. Dwu, trzy czy czteropokojowe lokale mieszkalne były wysoce poszukiwane. Powierzchnia licząca sobie od 60 do 85 metrów kwadratowych pozwalała na dowolną aranżację, zgodnie z potrzebami domowników. Dziś coraz rzadziej klienci dokonują zakupu dużych, wielko powierzchniowych apartamentów. Decydują się na zakup znacznie tańszych mieszkań dwu lub jednopokojowych. Znów do łask wróciły kawalerki, a nawet tzw. mikrokawalerki.

Jak mieszkać na 10-12 mkw?

mieszkaniaDeweloperzy w całej Polsce stawiają w chwili obecnej na budowę małych mieszkań – kawalerek, liczących sobie zaledwie 10-12 metrów kwadratowych powierzchni. Trudno uwierzyć, że na takiej niewielkiej przestrzeni można zaaranżować dla siebie mieszkanie. Hotele asystenckie i akademiki również są przekształcane na modne, luksusowe mikrokawalerki i nie brakuje zainteresowania nimi, choć ich cena w przeliczeniu na metr kwadratowy powierzchni nie wydaje się już taka trakcyjna, jak w ofercie sprzedaży.

Zmniejszanie powierzchni życiowej

Zmniejszanie powierzchni mieszkań w panujących warunkach społeczno-ekonomicznych jest logiczne i wzorce czerpane są tutaj z przeszłości. Z podobną sytuacją mieliśmy do czynienia w latach 60-tych i 70-tych XX wieku, kiedy to powojenny wyż demograficzny musiał gdzieś zamieszkać. Musiano budować jak największą liczbę lokali mieszkalnych, przy ograniczonych środkach finansowych, jakie były przeznaczone na ten cel.

W niewielkich mieszkaniach często nie ma oddzielnej kuchni, ale zaaranżowany jest w pokoju aneks kuchenny. Może być też wydzielona ślepa, ciemna kuchnia bez okna.

Dlaczego deweloperzy zmniejszają budowane mieszkania?

Powód jest prosty – ponieważ jest zapotrzebowanie na takie lokale mieszkalne zgłaszane ze strony rynku. Poza tym, mniejsze nieruchomości są automatycznie tańsze. W dzisiejszych warunkach ekonomicznych wiele osób ma problemy ze sfinansowaniem zakupu nieruchomości za pośrednictwem kredytu bankowego. Jeśli mieszkanie będzie tańsze, być może posiadana zdolność kredytowa pozwoli na jego zakup na kredyt z banku.