Z jakiego materiału wybudować ściany w domu jednorodzinnym?

Budowa domu jednorodzinnego musi zostać poprzedzona wyborem odpowiedniego projektu architektonicznego i ekipy budowlanej, która przeprowadzi prace specjalistyczne przy budowie domu. Ważnym punktem przygotowań do wzniesienia domu jednorodzinnego będzie wybór materiału, z którego zostaną zbudowane ściany w naszym domu. Ściany zewnętrzne powinny być wykonane z trwałych, solidnych materiałów, które na dodatek zapewnią dobrą izolację termiczną.

Znaczenie ścian zewnętrznych

dom jednorodzinnyJedną z najważniejszych decyzji, jakie podejmuje inwestorzy budowie domu jednorodzinnego, jest zdecydowanie o typie materiałów budowlanych na ściany zewnętrzne. Pamiętajmy, że znaczenie tychże ścian jest ogromne, bowiem przesądzają one o takich kwestiach jak:

- Estetyka budynku,
- Trwałość domu jednorodzinnego,
- Izolacyjność cieplna,
- Izolacyjność akustyczna.

Historyczne materiały budowlane

Mnogość materiałów budowlanych, jakie obecnie znajdują się w zastosowaniu w dziedzinie budownictwa jednorodzinnego, sprawia, że trudno wśród nich wybrać ten, który najlepiej będzie odpowiadał oczekiwaniom i preferencjom użytkowników.  Jeszcze do niedawna w Polsce ściany domów jednorodzinnych wznoszono przede wszystkim z cegieł. W dawnych czasach zaś za materiał budowlany, który powszechnie wykorzystywano, służyło drewno i kamienie, które łączone były w jednolity mur przy użyciu gliny, ziemi, czy trzciny. W XX wieku do budowy domów jednorodzinnych stosowano tworzywa sztuczne, beton, gips, stal i szkło. Dziś najważniejsze przy budowie nowoczesnych domów jednorodzinnych jest to, aby sam budynek był jak najbardziej energooszczędny, a ściany były w stanie akumulować w sobie energię cieplną pochodzącą z otoczenia.

Z czego budowane są ściany zewnętrzne

Najpowszechniej stosowanymi technologiami przy wznoszeniu ścian zewnętrznych są technologie murowane. Na ściany wykorzystuje się obecnie takie materiały jak:

  • Ceramika,
  • Pustaki,
  • Beton.

Ściany mają charakter zaś jedno, dwu lub trójwarstwowy. Ściany trójwarstwowe wymagają zwiększonych nakładów finansowych do ich wzniesienia, ale posiadają solidną izolację termiczną i akustyczną, co sprzyja zwiększonemu komfortowi wykorzystywania domów jednorodzinnych przez ich mieszkańców.